להתעורר בפנמה

על נקודת המפגש של שתי יבשות ושני אוקיינוסים שוכנת פנמה - מדינה קטנה ומלאה בהיסטוריה, תרבות ונופים מרהיבים. ג'ונגלים טרופיים לצד גורדי שחקים, שבטים אינדיאנים לצד טכנולוגיה מתקדמת, מתקיימים במקביל ופותחים שער למסע מגוון בזמן, תרבות וטבע
 
היעד שלכם: פנמה שוכנת במרכז אמריקה לחופי האוקיאנוס השקט והים הקריבי.זו מדינה טרופית עם מזג אוויר חם המפציע מדי פעם גם בגשם. אוקטובר עד אפריל הם החודשים המומלצים לטיול בה.

החוויה בפנמה: המדינה שממוקמת על רצועת אדמה צרה, המפרידה בין אוקיינוסים ויבשות, הייתה לצומת הדרכים הגדולה בעולם במשך שנים רבות -  הרבה לפני בניית התעלה המפורסמת שלה. הנופים של פנמה מגוונים, מהעיר פנמה סיטי (Panama City) המתחדשת עם השכונות העתיקות והיפות, ועד הג'ונגלים הירוקים והחופים. שדות האורז ומטעי הבננות במישור החוף, היערות של הרי צ'יריקי (Chiriqui), שמורות הטבע של חצי האי אזוארו (Azuero), שוניות האלמוגים - והים המושלם לגלישה.
האנשים שתכירו:תושבי העיר הגדולה, פנמה סיטי, חשופים יותר לתרבות המערבית ומולם - תושבי הכפרים הקטנים ושבטי האינדיאנים המשמרים את המסורת. התרבות בפנמה היא תערובת של השפעות אפריקאיות, אמריקאיות אינדיאניותוספרדיות. הדבר מתבטא באומנות, מוזיקה, דת, ספורט וטעמים חזקים במטבח המקומי. אורז, שעועית ותירס הם הבסיס למנות רבות, והתוספת - פירות וירקות טרופיים, בשר ומאכלי ים.

תיהנו לעשות: פנמה מאחדת את הפיתוח והקדמה לצד שימור התרבויות העתיקות. לבקר בפנמה סיטי עם הבניינים העצומים בין הרחובות הקטנים והיפים, לבלות בחופים המבודדים, לצפות בתעלת פנמה - הפרויקט ההנדסי המרשים המחבר בין האוקיאנוסים, לטייל ביערות פראיים שם חיים שבטי האינדיאנים, ובעיקר ליהנות מהיופי השופע של הטבע. ואם כבר יופי, פנמה היא מדינה מושלמת לירח דבש. המים הכחולים של הים הקריבי והאוקיאנוס השקט, בשילוב עם חופים לבנים ועצי דקל, הופכים אותה ליעד רומנטי במיוחד.
 
הסודות של פנמה

אין דה סיטי: עיר הבירה פנמה סיטי נחלקת לשני אזורים עיקריים: פנמה החדשה ופנמה העתיקה. לצד מרכזי עסקים ומסעדות אופנתיות, חלקה העתיק של העיר מציע טעימה מתרבות אינדיאנית-ספרדית. הרובע ההיסטורי מקושט בארכיטקטורה קולוניאלית מהמאה ה-17 והוא מלא בקסם.

ההיסטוריה זורמת: החלום של הקמת תעלת פנמה שתחבר בין האוקיאנוס השקט לאטלנטי, ותחסוך אינספור שעות שיט, החל להתפתח במאה ה-16. רק בסוף המאה ה-19 החלה צרפת לבנות את התעלה, אך מסיבות שונות וקשיים טכניים הפרויקט נעצר. כמה שנים לאחר מכן, הצטרפה ארצות הברית לפרויקט ההקמה, והתעלה נפתחה רשמית בשנת 1914.

שני אינדיאנים על קנו:שבט האינדיאנים אמברה (Emberá)נדד ממזרח פנמה ומקולומביה והתיישב באזור נהר הצ'אגרס (Chagres). השבט שומר על אורח החיים המסורתי ונע במעלה הנהר בעזרת סירות קנו.על רקע יערות הגשם של הפארק הלאומי, אפשר ללמוד מקרוב על התרבות המרתקת הזאת, לטעום מהאוכל המבוסס על הגידולים באזור, לצפות בריקודים ובאמנות מלאכת היד של נשות השבט, ופשוט ליהנות מהאווירה המסקרנת.