להתעורר בסקוטלנד

דמותו האייקונית של מל גיבסון בסרט "לב אמיץ", מציירת את סקוטלנד כארץ של לוחמים אמיצים ומורשת היסטורית מרתקת מתקופות קדומות. אבל היא הרבה יותר מזה, נופים ירוקים אינסופיים, איים קטנים, אמנות מודרנית, תרבות הוויסקי העתיקה, קולינריה מקומית, תיאטרון ומוזיקה

היעד שלכם: טיסה ישירה מישראל לגלזגו אורכת כ-4 שעות בממוצע. זו מדינה עם מרחבים גדולים בהם חיים כ-5 מיליון תושבים בסך הכל. סקוטלנד ממוקמת בצפון האי הבריטי ומבחינות רבות נחשבת כחלק מבריטניה הגדולה. מזג האוויר הוא קריר יחסית לאורך רוב חודשי השנה, כאשר החודשים יולי-ספטמבר נחשבים לנוחים ביותר לטיול.

החוויה הסקוטית: הנופים המפורסמים של סקוטלנד שובי עין ולב, כל זאת יחד עם החומות העתיקות מימי האימפריה הרומית והמוזיאונים בהם ההיסטוריה והמורשת של סקוטלנד מתעוררים לחיים. ביניהם אפשר למצוא שפע של הזדמנויות לטעום אלכוהול ואוכל טוב, היכרות עם תרבות ושפה עתיקה ורצון לחגוג את החיים בכל הזדמנות.

האנשים שתכירו: הסקוטים נבדלים משאר תושבי האי הבריטי בתרבות ובעיקר בשפה הגאלית-סקוטית. החצאית הסקוטית המסורתית ה"קילט", היא מאפיין תרבותי יוצא דופן לצד המרקים ונזידי הבשר המאפיינים את המטבח המקומי. סקוטלנד מתגאה גם בנתון כתום במיוחד והיא המדינה בעלת אחוז הג'ינג'ים הגבוה בעולם.

תיהנו לעשות: לבקר באדינבורו הבירה על שלל רחובותיה והמוזיאונים המציגים את המורשת הסקוטית, לחוות את חיי הלילה בעיר הגדולה גלזגו, לצאת אל הטבע המרשים ולשוט באגם "לוך נס" האגדי עם המפלצת שאולי מסתתרת בתוכו, לסייר בעיירות ובכפרים הפסטורליים ולטעום מהתרבות המקומית – בראשה תעשיית הוויסקי שהיא חלק מהגאווה הלאומית.


הסודות של סקוטלנד

הערים הגדולות - אדינבורו וגלזגו: אדינבורו עיר הבירה של סקוטלנד היא אלגנטית ומאופקת ועם זאת ידועה כמקום מלא חיים ואטרקציות רבות. גלזגו היא העיר הגדולה והמאוכלסת ביותר במדינה והיא מלאה בגלריות ומתחמי אמנות מודרנית, מסעדות שף עם מטבחים בינלאומיים, חנויות מותגים ואופנה, מוזיאונים ועוד. חובבי הכדורגל ייהנו מאצטדיונים בהם משחקות שתי קבוצות הפאר היריבות של העיר, סלטיק וריינג'רס.

גלגל פולקרק: תשכחו את כל מה שחשבתם על מעליות והביטו בפלא הטכנולוגי הזה: סירה העוברת במעלית בין תעלות הנהר על רקע הנופים הכפריים של סקוטלנד. גלגל פולקרק Falkirk Wheel)) נבנה בראשית שנות ה-2000 במטרה לחבר בין תעלת פורת' אנד קלייד עם תעלת יוניון. הפרש הגבהים העצום בין שתי התעלות המוערך בכ-8 קומות, יצר פתרון הנדסי מורכב ונדיר ששווה לראות מקרוב.

מזקקות הוויסקי: וויסקי הוא המשקה הלאומי הבלתי מעורער של סקוטלנד, עם מורשת ייחודית הנמשכת יותר מ-500 שנה ותעשייה משגשגת. הוויסקי נולד במנזרים של סקוטלנד ומשם התפשט לרחבי בריטניה ואירופה כולה. ייצור הוויסקי נמצא תחת חוקים נוקשים כמו בין השאר העובדה שהזיקוק והאחסון חייבים להתקיים על אדמת סקוטלנד, בחביות עץ אלון ולמשך שלוש שנים לפחות.