להתעורר בוייטנאם

המדינה האחת מתוך השלוש המכונות 'הודו-סין',השוכנת בקצה הדרום-מערבישל יבשת אסיה, טובלת בין גלי הים לגלי הנהרות החוצים אותה - ומלאה בניגודים. בין רעש הקטנועים בערים סואנות לשלווה הצפה מטרסות האורז, בין המקדשים והכפרים, לחופי החול הלבן ואיי הגיר בלב ים.

היעד שלכם: אל המדינה שאוכלסה עוד בתקופת האבן מומלץ בעיר להגיע בחודשים ספטמבר עד אפריל. מזג האוויר בה יציב יחסית ונוח לאורך השנה, ברקע עונת המונסון שמשפיעה בעיקר על הצפון. המטבע המקומי הוא דונג (VND), והשעון במדינה מקדים את שעון ישראל ב-5 שעות.
 
החוויה הווייטנאמית: בין דלתת המקונג (Mekong) שבנהר הגדול בעולם עד לשוק הצף בקאי בה (Cai Be) שבו מתנהלים חיי היום-יום של התושבים, בין עיר הבירה האנוי בעלת המורשת המורכבת והחזות היפה לבין שיט במימי מפרץ קסומים שמהם פורצים אלפי איים קטנים – אל החוויה האסייתית מצטרף ניחוח ווייטנאמי שאין שני לו.
 
האנשים שתכירותושבי ווייטנאם, שגרים לאורך גדותיו של האדיר בנהרות אסיה – המקונג - מביאים לידי ביטוי שילוב של תרבות סינית עמוקה, חינוך קומוניסטי נוקשה ועבר מצולק וכואב. על אף שהמקומיים חוו מלחמה כואבת, הדבר כלל לא ניכר במפגשם עם מטיילי המערב "הקפיטליסטים". חמושים בקולינריה מנצחת, אחת מהמורכבות והמעולות בכל מזרח אסיה, מקפידים הווייטנאמיים לפתוח את הלב ואת בית. הכיתוב הלטיני הרווח, תוצר של שלטון קולוניאליסטי צרפתי ארוך שנים, מקל מעט על ההתמצאות במדינה שבה הרוב אינו דובר אנגלית. עם זאת, זר המבקר במקום לעולם יחוש ביטחון מלא בקרב התושבים הנעימים, הצנועים והלבביים.

תיהנו לעשותלשוט במימי המפרץ הקסומים של הא לונג – הנבחר לרשימת אתרי מורשת עולמיים של אונסק"ו ולאחד משבעת פלאי הטבע של תבל, ללכת בין גנים מטופחים ולהביט אל הפגודות המהפנטות בהאנוי, ולטייל בינות כפרים המעטרים את מדרונות ההרים שבצפון המדינה.
 
הסודות של וייטנאם

פלא העולם, הא לונג ביי: המפרץ שבצפון וייטנאם הוא כסות תכלת רגועה לאלפי איי קריסטל המתפרצים ממנו, בנויים מאבן גיר שהטבע עיצב במשך מיליוני שנים. שילוב הסלעים המשוננים והים הכחול יוצר את אחד הנופים היפים בעולם, שאף שימש תפאורה לשוברי קופות רבים.

הו, הו צ'י מין סיטי: העיר הגדולה במדינה שנקראה בעבר סייגון, ליבה של וייטנאם, היא מופע של אורות, אנשים וצבעים. הרחובות הסואנים עמוסים באופנועים, בתי הקפה והמועדונים מלאים, ואזורי הקניות נחשבים לטובים ביותר. לצד זאת, בעיר גם מונומנטים מרגשים כמו מקדש קאו דאי (Cao Dai), מרכז דת ייחודית המחברת בין המזרח למערב, פגודת קיסר הירקן (Jade Emperor) המגולפת בשלל דמויות של דרקונים ואלים סיניים.

סאפה עד האופק: שדות האורז של סאפה ((Sa Pa, העיר הציורית של צפון וייטנאם, נמשכים עד קצה האופק, ברקע ההרים הגבוהים במדינה. האזור הכפרי הוא ביתם של שבטי ההר הווייטנאמיים השומרים על מנהגים ותלבושות מיוחדות, וחוגגים את קציר האורז בפסטיבליים שנתיים. בסאפה פועל גם שוק חקלאי טרי ונהדר שיציע לכם להרגיש את הטעם הוייטנאמי, או בעצם - לטעום את הרגש שלו.